W Diecezja

W dniach 26-29.02.2016 odbyła się Krajowa Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie w Częstochowie

W tych dniach na Jasnej Górze małżeństwa Domowego Kościoła naszej diecezji uczestniczyły w Kongregacji Odpowiedzialnych naszego Ruchu.
Hasłem tegorocznej kongregacji był temat nowego roku pracy 2016 – 2017 „Miłosierni jak Ojciec”
Ks. Franciszek Blachnicki na VI KKO w 1981 wygłosił referat „..Wyzwolenie przez prawdę – dzieło miłosierdzia..” w oparciu o tezy w nim zawarte swoją konferencję programowa powiedział moderator krajowy RŚŻ ks. Marek Sędek.
Powiedział m.in.program formacyjny Ruchu Światło-Życie polega na „.. przyjęciu prawdy rozpoznanej przez nas jako światło i uczynienie tej prawdy punktem odniesienia dla całego naszego życia. Przenikanie Bożego światła do rożnych wymiarów życia człowieka stanowi zasadniczy przejaw działania Bożego Miłosierdzia względem nas.., znak Fos-Dzoe – wyraża ideę Bożego Miłosierdzia , które nas wyzwala, jednocześnie przemienia nasze życie..”
Ks. Marek przedstawił nam wyzwania stojace przed nami:

  • wyznawać i głosić miłosierdzie Ojca
  • błagać Boga o miłosierdzie nad światem
  • podejmować czyny miłosierdzia

Ponad to „.. ewangelizować i podejmować czyny miłosierdzia równolegle z własną formacją..” odsyłamy do strony www.oaza.pl aby wysłuchać konferencji z 41 KKO link http://www.oaza.pl/konferencje-41-kongregacji-odpowiedzialnych-ruchu-swiatlo-zycie/
Radością naszą tegorocznej KKO był liczny udział naszej diecezji 22 osoby w tym 8 małżeństw DK z czego 5 małżeństw wstąpiło do Stoważyszenia „DIAKONIA” pragnąc służyć.
Podejmijmy wezwanie bycia Miłosiernymi jak Ojciec w winnicy Pańskiej w charyzmacie naszego Ruchu.

Alina i Marek z Bożym pozdrowieniem do wszystkich rodzin DK

Wyjaśnienie symboliki znaku roku pracy 2016/2017

znak OZK 2016Znak nawiązuje do wystroju prezbiterium w Kaplicy Chrystusa Sługi w Krościenku. Ręce Boga Ojca obejmują dłonie Chrystusa albo wg innej interpretacji mogą to być dłonie człowieka oddającego się Miłosiernemu Bogu. Dla mnie osobiście tajemnica Chrystusowego posłuszeństwa Ojcu jest kluczem do zrozumienia hasła Roku Jubileuszowego – Jezus chcąc być jak Ojciec, upodabnia się do Niego w jego największym przymiocie: miłosierdziu.
Dłonie przypominają płomienie ognia: symbolizuje to gorliwość w pełnieniu uczynków miłosierdzia. Górne dłonie „zapalają” dolne do służby (diakonii) na rzecz Kościoła.
Historycznie znak nawiązuje też do znaku roku z 2004 r. z tą różnicą, że jest bardziej kolorowy a dłonie są inaczej narysowane.
Sam projekt jest minimalistyczny: zawiera w sobie dwie pary dłoni, krzyż foz-zoe, hasło, czerwone ramki zamykające kompozycje. W dolną został wpisany tekst „OŻK 2016”podkreślający aktualność danego znaku.
W projekcie postanowiłem użyć żywych kolorów, dzięki którym znak będzie dobrze widoczny i rozpoznawalny.

Autorem znaku roku jest Damian Burdzań.