W Diecezja

3 września rodziny Domowego Kościoła diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pielgrzymowały do sanktuarium maryjnego w Rokitnie. Dołączyli do nich członkowie Ruchu Światło-Życie z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Była to 42. Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie do Pani Cierpliwie Słuchającej. Szczególna, ponieważ w 30. rocznicę śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu. Pielgrzymka była dziękczynieniem za dar ks. Franciszka i jego charyzmatu dla dzieła budowy żywych wspólnot Kościoła na Środkowym Nadodrzu, Pomorzu Zachodnim i Środkowym.

– Ks. Franciszek Blachnicki uczy nas niesamowitego radykalizmu wiary. Wiary, która nie cofa się przed wyciągnięciem najdalej idących konsekwencji życiowych – zaznacza ks. Adrian Put, odpowiedzialny za Ruch Światło-Życie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Wiara, która nie jest wiarą przekazywaną, niknie i gaśnie. Ojciec Franciszek uczy, że wiara jest intensywna, gdy jest przekazywana – dodaje.
W programie pielgrzymkowego dnia było miejsce na chwilę ciszy – adorację Najświętszego Sakramentu. Miłym momentem były spotkania w wakacyjnych grupach oazowych. Był też czas na przekazanie najważniejszych informacji pracy rocznej i podsumowania w ramach wspólnot Domowego Kościoła oraz Oaz Dorosłych i Studentów. W minionym roku formacyjnym w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w różnych typach oaz (rekolekcje powyżej czterech dni) udział wzięło ponad 1200 osób, z czego 900 osób w wakacje.

W południe Eucharystię celebrował ks. bp Paweł Socha. – Dobrze się składa, że oaza spotyka się od lat w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, bowiem Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki był szczególnym czcicielem Maryi Niepokalanej. Oddając siebie Bogu w kapłaństwie, chciał realizować swoje życie jako ofiarę krzyża – mówił Ksiądz Biskup. – Pamiętam, jak ks. Blachnicki tłumaczył kiedyś w Paradyżu znaczenie ważnych dla Ruchu słów fos-zoe, znaczących po grecku światło-życie. Światło jest symbolem i znakiem obecności Boga. Zoe to życie Boga, które zostało utracone przez człowieka w grzechu pierworodnym. W Chrystusie Panu przez wiarę i chrzest zostaje na nowo człowiekowi przywrócone – mówił bp P. Socha. Podczas Eucharystii odbyła się promocja lektorów, błogosławieństwo ziół i dewocjonaliów oraz przekazanie posługi nowym parom animatorskim Domowego Kościoła, które będą posługiwały w tym roku formacyjnym w kręgach w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz na Pomorzu Zachodnim. Po Mszy Św. uczestnicy pielgrzymki spotkali się na Agapie.

Po raz pierwszy w pielgrzymce wzięli udział członkowie Ruchu Światło-Życie z metropolii szczecińsko-kamieńskiej (archidiecezja szczecińsko-kamieńska) i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Tego dnia do rokitniańskiego sanktuarium dotarły także sztafeta biegowa z Rzepina oraz piesza pielgrzymka z Sulęcina.

Jan Walczak

42. Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie do Pani Cierpliwie Słuchającej
p1130174p1130170p1130160

42. Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie do Pani Cierpliwie Słuchającej